Menu Close

Ilgalaikis projektas apie finansinį raštingumą

Nuo 2022 metų sausio mėnesio priešmokyklinio ugdymo „Katinėlių“ grupė vykdė ilgalaikį projektą apie finansinį raštingumą. Šio projekto tikslas: suteikti teorinių bei praktinių finansinio raštingumo žinių, kurių vaikams prireiks ateityje, priimant pagrįstus finansinius sprendimus, įgyvendinant savo asmeninius tikslus bei siekiant svajonių išsipildymo. Projekto metu vaikai susipažino su pinigų kilme, plėtė supratimą apie pinigų vertę, sužinojo apie galimą pinigų taupymo naudą.

Štai ką vaikai kartu su mokytojomis veikė kiekvieną mėnesį:

Sausis. Vaikai stebėjo filmukus: ,,Iš kur atsiranda pinigai”, ,,Mano finansai’’. Iš antrinių žaliavų gamino kiaules taupykles. Organizavo darželio grupės turgelį, vieni su kitais keitėsi savo piešiniais ir darbeliais. Patys gamino savo svajonių pinigus, juos puošė įvairiausiais simboliais, nustatinėjo jų vertę.

Vasaris. Projekto ,,Pinigų kalvė“ metu susipažino su banknotais ir monetomis, jų verte. Eurų banknotus ir monetas pažinti sekėsi puikiai, sunkiau sekėsi skaičiuoti centus. Daug diskusijų sukėlė pokalbis apie norus ir poreikius. Pasirodo sunku juos įvardinti, o dar sunkiau atskirti. Bet dėl kultūringo elgesio visi vieningai sutarė, net sukūrė kelias savo taisykles. Labai smagūs ir naudingi vaikams buvo matematiniai žaidimai ,,Pinigų bokštas“ (statė bokštus iš monetų tokio aukščio, kokio galėjo apskaičiuoti)  ir  ,,Monetų saldainis“ (pilną saują centų suskaičiavo ir susuko į krepinio popieriaus saldainį).

Kovas. Stebėjo vaizdo medžiagą apie didžiuosius prekybos centrus. Pasakojo kokiuose prekybos centruose lankėsi. Pandemijos ribojimai neleido vykti į parduotuvę, tačiau kelionę atidėjome gegužei. Labai džiaugėsi kelione į parduotuvę Lukšiuose, kur dirba mūsų ugdytinės Lėjos mama. Buvom labai šiltai sutikti ne tik Lėjos mamos, bet ir viso personalo. Pardavėjos aprodė sandėlius, kasos aparatus, leido pastovėti už prekystalio. Galėjome palyginti patalpų dydžius ir prekių gausą. Patys rinkomės ir savarankiškai pirkome prekes. Taip pat keliavome į paštą, kur už siunčiamus siuntinius patys galėjome mokėti pinigus, gauti grąžą ir kvitą.

Projekto ,,Mažieji prodiuseriai“ metu vaikai aiškinosi, kas yra verslininkas, ką jis dirba, kaip atrodo? Stebėjo video medžiagą.  Kalbėjo  apie Šakių rajone veikiančius verslus. Tarp grupės tėvelių, senelių ieškojo  ir rado  verslu užsiimančių žmonių.

Balandis. Projekto ,,Sąmoningas pirkėjas“ metu atliko tyrimus namuose: kiek maisto išmetame? Patiko sudarinėti maisto pirkimo sąrašus. Susidomėję vaikai stebėjo video medžiagą apie šiukšlių išvežimą, perdirbimą. Puikiai suprato apie gamtos taršą ir įtaką aplinkai. Šio projekto metu vaikai atrado savo mėgstamiausią vaizdo klipą ,,Netvarka“. Pagal šią muziką mielai linksminasi, šoka ir dabar. Pasigamino (lankstė iš popieriaus) pinigines, jas papuošė. Gaila, bet jos greitai suplyšo. Todėl iš namų visi atsinešė tikras pinigines. Jose laikė pagamintus banknotus ir monetas.

Gegužė. Žaidimas ,,Mažųjų parduotuvėlė“ tapo visų sukauptų žinių pritaikymu praktikoje. Vaikai patys pasistatė parduotuvę iš kaladėlių ir lentynų. Susidėliojo ir įsikainavo prekes. Naudojo savo asmenines pinigines su pinigais. Išsirinko ,,geriausią skaičiuotoją“, paskyrė pardavėju, bet pardavėju norėjosi pabūti visiems, todėl teko atidaryti dar vieną kasą.

Šio projekto metu suaktyvėjo tėvų ir pedagogų bendradarbiavimas. Smagu, kad formuojasi sveikos gyvensenos įgūdžiai. Projektas patobulino vaikų praktinio skaičiavimo įgūdžius.

PU mokytojos Geda Pilionienė ir Valda Petrauskienė

Skip to content